• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Canlı Yayın


Dini Bilgiler 


 

Faydalı Linkler

e - Devlet

SGK Hizmet Dökümü

TC No Sorgulama

İdeal Kilo Hesaplama


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret89958
AYIN VİDEOSU
Halkalı Gültepe Camii

Gençler ve Tevhid

Tevhid ehlinin iddialarının ispatı için beyan ettikleri yollardan birisi de kalptir ve bunun için;
  Aziz gençler!
 
   Tevhid ehlinin iddialarının ispatı için beyan ettikleri yollardan birisi de kalptir ve bunun için fıtrat tabiri kullanmışlardır. Bu yol çok yakın, daha güvenli ve daha verimli bir yoldur. Burada önce fıtratın anlamını bilmemiz gerekir.
 
   İnsanın yaratılıştan içinde var olan eğilimlere fıtrat denir. İlmi sevmek, adalet istemek, özgürlük talebi, fıtri eğilimlerdir. İnsan kendini bulduğunda, varlık ve bekasının kendi elinde olmadığını görüyor ve varlığının muhtaç olmayan bir varlığa bağlı olduğunu görüyor ve kendi varlığıyla onu buluyor ve O’na yöneliyor. Buna şu ayet şahitlik etmektedir: “Ey insanlar, siz Allah'a (karşı fakir olan) muhtaçlarsınız; Allah ise, Ğaniy (hiçbir şeye ihtiyacı olmayan)dır, Hamid (övülmeye layık)tır.”[1]
 
   Muhtaç olduğumuzu görerek muhtaç olmayan birinin varlığına inanıyoruz. Fakat maalesef insanların bazısı gaflet ve ilgisizlik neticesinde bu apaçık gerçekten bile mahrum kalıyorlar. Bu fıtri aşk kalbinde güçlenmeyen ve bu nurdan ziyalaşmayan, hayatı karanlık, gaflet ve hedefsizlikle iç içe olan insan adeta Allah’ı tanımaz. Ama bazen zorluklarda bu nuru hisseder ve kalbini O’na yöneltir; bir an olsa bile O’nu kalp gözüyle görür. Ne mutlu bu nurdan faydalananlara ve kendisini gafletten kurtaranlara.
 
   Adamın biri İmam Sadık’tan (a.s) kendisine Allah’ı ispat etmesini ister. Hazret şöyle buyurdu: “Hiç gemiye bindin mi?” “Evet” dedi. İmam: “Hiç başına geldi mi bindiğin gemi delinsin ve seni kurtaracak başka bir gemi olmasın? Üstelik yüzme de bilmeyesin? (Özetle zahiri bütün vesilelere ulaşma imkânın olmasa) “Evet.” Dedi. İmam (a.s): “Her şeyden ve her yerden ümidini kestiğin o anda ruhunun derinliklerinde seni bu durumdan kurtaracak birini hissetmedin mi?” deyince, “Evet, böyle bir hisse kapıldım.” Dedi adam. Hazret: “O haldeyken hissettiğin o kudret Allah’tır. Demek ki Allah’ı fıtrat yoluyla tanımak ve bütün varlıkların bağımlı olduklarını idrak etmek, Allah’ müşahede ve bulmak demektir.

Yorumlar - Yorum Yaz


Üyelik Girişi
Halkalı Gültepe Cami Mail
Namaz Vakitleri
Canlı Kamera


K
ullanıcı adı: admin

Parola: 123456
Site Haritası
Esmaül Hüsna
Kur'an-ı Kerim Dinle

Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.52355.5456
Euro6.25866.2837
Sosyal Sorumluluk